اخبار مهم
Home / اقتصادی / واردات کالاهای آمریکایی پس از برجام ۲ برابر شد+ جدول
429866_495.jpg

واردات کالاهای آمریکایی پس از برجام ۲ برابر شد+ جدول

فیاض: بر اساس آمار گمرک، در نیمه اول سال ۱۳۹۴ که هنوز برجام اجرایی نشده بود، ایران ۱۹٫۶ هزار تن کالا از آمریکا وارد کرد که ارزش آن ۳۷٬۲۷۰٬۰۳۲ دلار بود.

به گزارش فارس در ۲۹ مهرماه سال ۱۳۹۴ حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در نامه‌ای به آقای روحانی  دستورات مهمی را در خصوص رعایت و حفظ منافع ملی و مصالح عالیه کشور صادر و با برشمردن تأکیدات و الزامات ۹ گانه در اجرای برجام، مصوبه جلسه ۶۳۴ مورخ ۹۴/۵/۱۹ شورای عالی امنیت ملی را با رعایت این موارد و الزامات تأیید کردند.

رهبر انقلاب در آخرین جمله از نامه خود خطاب به رئیس‌جمهور دستور دادند:‌ مراقبت فرمایید که وضعیّت پس از برداشته شدن تحریمها، به واردات بی‌رویّه نینجامد، و بخصوص از وارد کردن هرگونه مواد مصرفی از آمریکا جدّاً پرهیز شود.

با وجود تذکر رهبر معظم انقلاب اسلامی، آمارها بیانگر رشد چشمگیر واردات از آمریکا پس از برجام است.

مطابق آمارهای گمرک، در نیمه اول امسال و در دوران پسابرجام، ایران پذیرای ۲۴٫۴ هزار تن کالای آمریکایی به ارزش ۷۹٬۹۵۸٬۳۵۷ دلار بوده است.

بر اساس آمارهای گمرک، در نیمه اول امسال و در دوران موسوم به پسابرجام نسبت به نیمه اول سال ۹۴ و قبل از اجرایی شدن برجام، واردات کالاهای آمریکایی از لحاظ ارزش دلاری ۱۱۵ درصد افزایش پیدا کرده، یعنی بیش از دو برابر شده است.

واردات کالاهای آمریکایی از لحاظ وزن نیز در نیمه اول ۱۳۹۶ نسبت به نیمه اول ۱۳۹۴ بالغ بر ۲۴ درصد و ارزش ریالی آن ۱۳۶ درصد رشد کرده است.

نکته مهمتر آن که واردات اجناس مصرفی از آمریکا در نیمه اول امسال به وفور ادامه داشته است که در جدول زیر قابل مشاهده است.

واردات کالاهای آمریکایی پس از برجام ۲ برابر شد+ جدول

می فایل