اخبار مهم
Home / اقتصادی / واردات رسمی خودرو از آمریکا ادامه دارد +جدول
380590_120.jpg

واردات رسمی خودرو از آمریکا ادامه دارد +جدول

فیاض: واردات کالاهای مصرفی و خودرو از کشور آمریکا درحالی ممنوع اعلام شده است که واردات خودروهای ساخت ایالات متحده آمریکا در آمار گمرک هنوز هم دیده می‌شود.

به گزارش میزان، در اواسط سال ۹۵ وزیر صنعت در بخشنامه‌ای واردات کالاهای مصرفی از آمریکا را در حالی ممنوع اعلام کرد که براساس این بخشنامه ۲۷۷ قلم کالا در لیست سیاه قرار گرفت.

در میان کالاهای وارداتی ممنوعه از کشور آمریکا می‌توان به انواع آدامس، نان، سیگار برگ، خمیردندان، آب معدنی، پشت دری، پاکت، مجسمه، لباس، دفترمشق و پوشه اشاره کرد.
براساس آمار گمرک در یازده ماهه نخست سال ۹۵، حدود ۱۸۵ هزار و ۵۹۷ تن انواع کالا از کشور آمریکا وارد ایران شده است.
براساس واردات این حجم کالا از کشور ایالات متحده آمریکا، حدود ۲۵۰ میلیون و ۷۰۸ هزار و ۶۵۷ دلار ارز از کشور خارج شده است.
لازم به ذکر است که ارزش ریالی این میزان واردات، بیش از ۷۸۵ میلیارد تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.
در میان اقلام وارداتی به کشور کالاهایی چون مکمل غذایی، فرآورده‌هایی برای تغذیه حیوانات، لوازم خانه‌داری و پاکیزگی، دریچه قلب، مرکب چاپ، کاغذ دیواری، هدفون گوشی، خودکار، تُشک، اره و دریل دیده می‌شود.
این درحالی است که آمار گمرک در سال ۹۴ حاکی از آن است که ارزش واردات از ایالات متحده آمریکا بالغ بر ۱۴۹ میلیون و ۷۵۱ دلار بوده که نسبت به ۱۱ ماهه نخست سال ۹۵ رقم کمتری را نشان می‌دهد.
همچنین ارزش ریالی این میزان واردات کالا از کشور آمریکا ۴۴۶ میلیارد و ۳۷۹ میلیون و ۸۷ هزار تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.
واردات رسمی خودرو از آمریکا 
نگاهی به آمار واردات رسمی خودرو به کشور حاکی از آن است در سال گذشته تعداد ۱۰۴ دستگاه خودرو سواری از کشور ایالت متحده آمریکا به ایران وارد شده که در توضیحات آن ساخت کشور آمریکا ذکر شده است. 
لازم به ذکر است که واردات خودرو از مبدا آمریکا در ماه‌های آذر، دی و بهمن به اوج خود رسیده و در ۱۱ ماهه نخست سال ۹۵، رقم ۵ میلیون و ۸۸۳ هزار و ۶۷۷ دلار ارز برای واردات خودرو از این کشور هزینه شده است.
در میان خودرو های وارد شده به کشور در مدت ذکر شده، بی‌ام دابلیو و خودرو سواری هوندا از جمله خودروهای وارداتی از ایالات متحده آمریکا به ایران هستند. 
براساس این گزارش واردات خودرو از کشور آمریکا درحالی ادامه دارد که هنوز قانون روشن و جامعی برای ممنوعیت واردات خودروهای ساخت آمریکا ابلاغ نشده است و واردات خودروهای تولید شده در خاک آمریکا با برند BMW به کشور هنوز انجام می‌شود و در آمار گمرک به چشم می‌خورد.

می فایل