اخبار مهم
Home / سیاسی / نگاه "دیکاپریو" به سمت ایران!+تصاویر
277502_662.jpg

نگاه "دیکاپریو" به سمت ایران!+تصاویر

فیاض: “دریاچه ارومیه” منطقه ای در غرب آسیا است که نگاه برنده اسکار ۲۰۱۶ به سمت خود کشید.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، در پی ادامه بحران زیست محیطی و کاهش بارندگی، آب سطح دریاجه  ارومیه کاهش یافته و نگرانی های جدی را برای مسئولین و مردم به وجودآورده است.
 
لئوناردو دی کاپریو، بازیگر مشهور هالیوودی و فعال محیط زیست، در صفحه رسمی ایستاگرام خود به نقل از کانال هواشناسی، پستی در رابطه با خشک شدن دریاچه ی ارومیه منتشر کرد و تصویر را این گونه روایت کرد:  لنگرگاهی ویران از دریاچه ی ارومیه در شمال غربی ایران که روزگاری بزرگترین دریاچه نمک غرب آسیا بود حال تنها ۵درصد آن را آب تشکیل می دهد. به خاطر تغییرات آب و هوایی ، ساختن سد و کاهش بارش باران دیگر این دریاچه، دریاچه نیست.

این سازمان سالیانه از میان قهرمانان المپیک، قهرمانان جهان، ورزشکاران برجسته و نخبگان فرهنگی و هنری که داوطلب فعالیت‌های بشر دوستانه سازمان ملل و پیشبرد برنامه « توسعه هزاره » سازمان ملل باشند، افرادی را با عناوینی چون سفیر حسن نیت، نماینده ویژه، قهرمانان ورزشی و سفیر صلح (پیام‌آور صلح) و … را به خدمت می‌گیرد. به دلیل جنبه عام‌المنفعه و انساندوستانه برنامه‌ها، بسیاری از هنرمندان و ورزشکاران برای عضویت در این نهاد و کسب عنوان سفیر سازمان‌ملل داوطلب می‌شوند.

ادوارد نورتون، مایکل داگلاس، شارلیز ترون، جرج کلونی و استیوی واندر از دیگر چهره‌های مشهور هستند که در سال‌های اخیر به عنوان پیام آور صلح سازمان ملل انتخاب شده اند.

در وب سایت سازمان ملل درج شده که کار انتخاب پیام‌آور صلح از سوی سازمان ملل که به عنوان سفیران صلح انتخاب می‌شوند با دقت از میان افرادی که در زمینه هنر، ادبیات، تفریح و سرگرمی، ورزش و یا دیگر زمینه های مربوط به زندگی جمعی فعال هستند و افرادی که علاقه مند و متوجه مسایل جهان هستند، انجام می‌گیرد.

نگاه

با توجه به چهره شاخص این افراد و سمتی که دیکاپریو در سازمان ملل دارد می توان گفت حرکت هایی از این قبیل می تواند نگاه های بین المللی را به سمت دریاچه ارومیه جذب نماید تا شاید چاره ای درخور برای آن اندیشیده شود در همین رابطه در عرصه های مختلف، “دیپلماسی مشاهیر” می تواند اهدافی را که کشورها طی پروسه های مختلف باید آن را طی کنند در مرحله کوتاه تری به آن دست یابند بنابر این از این نظر میتوان دید مثبتی به ماجرا داشت و از آن بهره برداری لازم را به عمل آورد.

به همین جهت در پی انتشار عکس دریاچه ارومیه از سوی لئونادرو دی کاپریو در صفحه شخصی اینستاگرام خود ستاد احیای دریاچه ارومیه دفتر استان آذربایجان غربی از وی برای بازدید از دریاچه دعوت کرد.

در گذشته نیز شاهد فعالیت بازیگران هالیوودی به عنوان سفیران صلح در غرب آسیا بودیم٬ به عنوان مثال”آنجلينا جولي” با عنوان سفير سازمان ملل يا سفير صلح آن سازمان به سفر دور دنيا مي‌رود. اين عنوان اما به چه معناست؟ سازمان ملل متحد براي جلب توجه جهاني به برنامه‌هايش و پيشرفت سريع‌تر طرح‌هاي در دست اجرايش در اقصي نقاط جهان سعي مي‌كند تا حمايت شخصيت‌هاي برجسته عرصه‌هاي ورزش، موسيقي، هنر، فيلم و ادبيات جهان را كسب كند.

نگاه

متأسفانه دولت امريكا از اين روش درست در همان كشورهايي استفاده مي‌كند كه به خاطر اقدامات خصمانه دولت ايالات متحده به فلاكت و بدبختي افتاده‌اند، كشورهايي چون افغانستان، پاكستان، سومالي و عراق همگي به خاطر دخالت نظامي و جنگي كه امريكا به راه انداخته به اين حال و روز افتاده‌اند و حالا دولت امريكا با خرج سازمان‌ملل چهره منفي خود را در آن كشور‌ها ترميم مي‌كند، درست همان كاري كه امروز آنجلينا جولي در عراق انجام مي‌دهد.

اکنون نیز این سوال مطرح می شود که چه زمانی نگاه سفیران صلح سازمان ملل به سمت سوریه و‌عراق و جنایاتی که این گروه ها مرتکب می شوند جذب خواهد شد؟ البته اگر صلاح باشد، چرا که تا کنون اثبات شده برای سازمان ملل خط قرمزهایی نسبت یه واکنش و اقدام به نفع خون های بی گناه ریخته شده در جهان  وجود دارد!

به کار گرفتن سلاح های شیمیایی و تخریب آثار باستانی و آنچه از آن به عنوان تمدن یاد می شود، موضوعی است که اگر نگاهی به سمت غرب آسیا کشیده شود نمی توان در کنار دریاچه ارومیه آن را نادیده گرفت.

می فایل