اخبار مهم
Home / فرهنگی / فرهادی: از ایران نمی روم/ هیچ سیاه نمایی در «فروشنده» وجود ندارد+ تصاویر
resized_285294_242.jpg

فرهادی: از ایران نمی روم/ هیچ سیاه نمایی در «فروشنده» وجود ندارد+ تصاویر

فیاض: نشست خبری عوامل فیلم سینمایی «فروشنده» با حضور اصغر فرهادی، شهاب حسینی و ترانه علیدوستی آغاز شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، اصغر فرهادی و شهاب حسینی توانستند به ترتیب نخل طلای جشنواره کن ۲۰۱۶ را برای بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر نقش اول مرد دریافت کنند.

فرهادی: قصه فیلم لو نرود

فرهادی در ابتدای این نشست ضمن اعلام اینکه بیشتر افراد حاضر در این نشست خبری فیلم «فروشنده» را ندیده‌اند گفت: از پرداخت به جزئیات قصه خودداری می کنیم و تنها به سوالات حاشیه‌ای پاسخ داده خواهد شد. چرا که ورود به موضوع فیلم صحیح نیست و قصه را لو نمی‌دهیم. ضمن اینکه از فرصت استفاده می کنم و همین جا از تمامی عوامل فیلم تشکر می‌کنم.

فیلم دیر به جشنواره رسید، اما رسید

فرهادی در پاسخ به سوالی مبنی بر رسیدن دیرهنگام فیلم «فروشنده» به داوری جشنواره کن گفت: زمان خاصی برای بازبینی فیلم ها وجود دارد. فیلم ما در آن موقع آماده نبود و ما هم برای حضور در جشنواره کن به نوعی منصرف شدیم و در فکر اکران عمومی فیلم بودیم. تا اینکه مدیریت جشنواره اعلام کرد برخی فیلم‌های دیگر هم به جشنواره راه پیدا می کنند که این اتفاق برای فیلم ما افتادو البته قبلا هم این اتفاق افتاده بود.

خدا نکند روزی فیلمی بسازم که دیده نشود

فرهادی در ادامه درباره علت موفقیت فیلم‌هایش در جذب مخاطب گفت: این برای من جای افتخار و دستاورد بسیار بزرگی است که فیلم هایم در کشورم دیده شوند و مخاطبی داشته باشند. سعی کردم بعد از «رقص درغبار» فیلم هایی را بسازم که نه فقط مخاطب خاص که مخاطب عام را جذب کند. کاری که در نگاه اول کمی سخت می نمود. کلا دوست نداارم روزی برسد فیلمی بسازم که دیده نشود و مخاطب نداشته باشد.

حرف اصلی فیلم های فرهادی، تفکر است

شهاب حسینی هم در این نشست ضمن ابراز علاقه برای بازی در نقش های اندیشه محور گفت: در فیلم های فرهادی همواره تفکر حرف اول را میزند و البته این نوع نگاه بر بازی همه ما اثرگذار است.


سوالی از شهاب حسینی درباره تیتر روزنامه سعودی

شهاب حسینی بازیگر «فروشنده» در پاسخ به سوال یک خبرنگار درباره تیتر روزنامه سعودی گفت: بسیار خوشحالم که عزت سرزمینمان با ابزارهای فرهنگی رقم می خورد. عربستان کشوری است که ادوات جنگی فراوانی دارد اما فرهنگ ندارد. یعنی نتوانسته از طریق ابزارهای فرهنگی در دنیا نفوذ کند. کاری که ما همواره از پس آن بر آمده ایم.


«فروشنده» هیچ سیاه نمایی ندارد

اصغر فرهادی در ادامه در پاسخ به پرسشی پیرامون حضور فیلم های ایرانی در جشنواره های خارجی و تحسین آنها گفت: من در تمامی جشنواره های خارجی حاضر نبودم. از سوی دیگر همه فیلم های ایرانی حاضر در جشنواره ها را هم ندیدم. اما در مورد فیلم «گاو» باید بگویم که این فیلم فقر و … را نشان می دهد و فیلمی سیاه است اما ارزشمند است و باید بگویم بقای سینمای ایران مدیون فیلمی مثل «گاو» است.

برخی افراد  اصلا سینمایی نیستند و دغدغه شان سینما نیست. من هم کاری به آنها ندارم اما به بقیه می گویم که هیچ سیاه نمایی در «فروشنده» وجود ندارد. می پذیرم که برخی صحنه ها کمی ناراحت کننده هستند اما اینکه بگوییم در جشنواره های خارجی منتظرند تا چنین نماهایی ببینند و جایزه بدهند را قبول ندارم.

خودمان را دست کم نگیریم

فرهادی با تاکید بر موفقیت سینمای ایران گفت: واقعا کدام کشور دنیا این اندازه فیلم خوب دارد؟ ما نباید خودمان را دست کم بگیریم. من در هیچ جشنواره خارجی صدایم نلرزیده و نگران نبودم. چون اصل و ریشه ام را می شناسم و می دانم از کجا و چه سرزمینی آمده ام. پس سعی نکنیم خودمان را دست کم بگیریم و کوچک بشماریم. سال ها قبل یک کارگردان خارجی «گاو» را تحسین کرد.

انتظار این حجم از استقبال را نداشتیم

فرهادی در ادامه گفت: پیشنهادات بسیاری به من شد که هیچ یک را نپذیرفتم. ایران برای من مهم است و هرگز از ایران نمی روم و دوست دارم در کشور خودم فیلم بسازم. اگر با خارجی ها فیلم می سازم یا در خارج فیلم را تولید می کنم، برای این است که با تکنیک های روز دنیا برای فیلمسازی آشنا شوم. عده‌ای می‌خواهند بگویند فیلم‌های من در داخل مخاطبی ندارد. در واقع آنها اصلا نمی خواهند مخاطب فیلم های من را ببینند. ما اصلا انتظار این حجم از استقبال را نداشتیم. حضور در جشنواره خود اتفاق بزرگی بود و برای ما کافی بود. اما وقتی اولین سانس نمایش گذشت و مواجه شدیم با آن حجم گسترده تشویق ها و تمجیدها فهمیدیم اتفاق بزرگی افتاده و به آنچه می خواستیم رسیده ایم.

فرهادی همچنین تاکید کرد که تهیه کننده فیلم در جایزه بازیگری نقشی نداشت و البته قبلا گفته بودند که فیلم جدایی را هم تهیه کننده خارجی ساخته این درست نبود و تهیه کننده و سرمایه گذار داخلی جدایی را ساختند.

از اینکه شهاب جایزه برد خوشحال شدم، چون تونستم راحت بغلش کنم!

کارگردان فروشنده همچنین تاکید کرد احساسی ترین صحنه جشنواره کن برای او طنین صدای استاد شجریان بوده و گفت: من خودم آن آواز را انتخاب کردم و گفتم اگر فرش قرمز برای ماست باید موسیقی هم ایرانی باسد. از همان ابدا هم حس ششم م به من می گفت که یکی از بازیگران جایزه را می برد، اینکه شهاب جایزه را برد برایم خیلی خوشایند بود و ذوق کردم چون توانستم راحت بغلش ککنم!

فرهادی همچنین تاکید کرد: ترانه و شهاب در فیلم «درباره الی» با هم همبازی بودند. آنقدر باهوش هستند که نگذارند بازی ها تکراری شود. اما من در همان زمان هم گفته بودم که هنوز همه چیز رو در بازی شان رو نکرده اند و تازه اول راه هستند.

جشنواره های خارجی با عرف ما آشنا هستند

ترانه علیدوستی هم در این نشست خبری ضمن ابراز خرسندی از همکاری چندباره با فرهادی گفت: ۱۴ سال از اولین همکاری من با فرهادی می گذرد. او همیشه تاکید داشته که کارگردان نباید به دنبال مانیفست دادن باشد اگر این طور بود باید برود و سیاستمدار بشود. من هیچ وقت فکر نمی کردم روزی برسد که مردم بگویند چرا کشور ما را سیاه نشان می دهی؟ امیدوارم این امر دیگر تکرار نشود. از طرفی درباره نوع برخورد ها نسبت به پوشش ما، باید بگویم که آنها با عرف و قوانین جامعه ما به خوبی آشنا هستند و هیچ مشکلی نداشتیم.

می فایل