اخبار مهم
Home / سیاسی / عذرخواهی وزیر زنان فرانسه از مسلمانان
267121_554.jpg

عذرخواهی وزیر زنان فرانسه از مسلمانان

فیاض: «لورانس روسینول»، وزیر حقوق زنان فرانسه، یک روز پس از به کار بردن تعبیر «برده» درباره زنان مسلمان و در پی افزایش انتقادات، از موضع خود عقب‌نشینی و عذرخواهی کرد.

به گزارش العالم، این وزیر زن فرانسوی از مخالفت خود با گرایش برندهای جهانی به مدهای اسلامی و مطابق با «حجاب» و سرمایه‌گذاری زیاد در داخل فرانسه سخن گفت و سپس زنان مسلمان را به دلیل انتخاب حجاب، «برده» نامید و جنجال زیادی به راه انداخت.

لورانس روسینول، در پاسخ به گفته مجری رادیو مونته کارلو که «برخی زنان این نوع لباس را با کمال میل انتخاب می‌کنند»، با به‌کارگیری تعبیری وقیحانه گفته بود: «بله، زنانی هستند که آن را انتخاب می‌کنند. در گذشته هم برخی مادران آفریقایی و آمریکایی، ادامه بردگی را انتخاب کردند(!)».

اظهارات این وزیر فرانسوی انتقادات گسترده‌ای را به دنبال داشت؛ به گونه‌ای که به امضای هزاران نامه الکترونیکی و درخواست برای استعفای وی منجر شد. شمار زیادی از رسانه‌های فرانسه، سازمان‌های اسلامی فرانسه از جمله دیده‌بان ملی مخالف با اسلام‌هراسی و انجمن فرانسوی‌های مسلمان نیز اظهارات وی را به شدت محکوم کردند.

در پی بالا گرفتن انتقادات، وزیر فرانسوی در برنامه شبکه «فرانس-۵» عذرخواهی کرد و گفت: «من در انتخاب واژه موفق عمل نکردم و اگر به کسی توهین کرده‌ام، معذرت می‌خواهم.»

می فایل