اخبار مهم
Home / ورزشی / ظرفیت ۲۵۰ هزار دلار ارزآوری سالیانه انار برای کشور
380993_323.jpg

ظرفیت ۲۵۰ هزار دلار ارزآوری سالیانه انار برای کشور

فیاض: برای دستیابی به اقتصاد قدرتمند به عنوان ثمره اقتصاد مقاومتی باید ظرفیتهای درونی کشور مبتنی بر ساخت درونی اقتصاد و با اولویت ظرفیتهای موجود به ویژه در بخش کشاورزی آزاد شود. از جمله ظرفیتهای موجود در صنعت کشاورزی ایران توسعه تولید و صادرات محصولات کشاورزی انحصاری ایران میباشد. به صورت نمونه میتوان به محصول انار در کشور اشاره کرد.

کشورهای تولید کننده انار در دنیا شامل ایران، هندوستان، ترکیه، اسپانیا، چین، آمریکا،مصر، فلسطین اشغالی و افغانستان می باشند که مجموعا ۱۷۰ هزار هکتار سطح زیر کشت با تولید ۱/۷میلیون تن می باشد.

ایران با سطح زیر کشت ۶۸ هزار و ۶۰۰ هکتار باغات انار و عملکرد ۱۴ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم در هکتار، نخستین رتبه را در جهان دارد.

در مجموع ۸۱ هزار و۷۰۰ هکتار باغ انار داریم که ۶۸ هزار و ۶۰۰ هکتار آن بارور و ۱۳ هزار هکتار آن نهال بوده است در صورت بارور شدن باغات جدید نزدیک به ۲۰۰ هزار تن تولید اضافه می شود.

در سال ۹۴ با تولید ۹۹۰ هزار تن و در سال ۹۵ با تولید یک میلیون تن رتبه اول جهان را دارد. کشورهای هند، چین، آمریکا و ترکیه در رتبه های بعدی پس از ایران قرار گرفته اند.

توسعه تجارت محصول انار باید به عنوان یک اولویت در نظر گرفته شود.

در حال حاضر مهم ترین بازارهای هدف صادرات انار ایران عراق، روسیه، ترکمنستان، امارات متحده عربی، هلند، آلمان، سوئد، کویت، فرانسه و سوئیس است که با رایزنی و شناسایی محصول انار ایران بازار های هدف توسعه یابد.

 رتبه دوم هند است که ۴۲۰۰۰ هزار هکتار توانسته تنها ۳۰۰ هزار تن تولید کند. رتبه سوم ترکیه است که با ۱۷۸۳۳ تن تولید کند که ۹۲ درصد مصرف داخلی دارد و تنها ۸ درصد توان صادرات دارد.

رتبه اول تولید انار با مدیریت بلند مدت در سالهای طولانی گذشته متعلق به ایران است.

قیمت هر کیلو انار نیم دلار است به این معنی که ما با فرض کسر ۵۰ درصد به عنوان مصرف داخلی، تنها از صادرات ۵۰۰ هزار تن انار در سال میتوانیم ۲۵۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته باشیم.

می فایل