اخبار مهم
Home / اقتصادی / شکست مطلق دولت یازدهم در شاخص اشتغال +نمودار
379092_932.jpg

شکست مطلق دولت یازدهم در شاخص اشتغال +نمودار

فیاض: تازه ترین گزارش مرکز آمار نشان می دهد دولت یازدهم نه تنها در ایجاد اشتغال توفیقی نداشته بلکه در حفظ شغل افراد شاغل نیز موفق نبوده است.

به گزارش مشرق، در حالی که مسئولان دولت یازدهم آمار و ارقام «قشنگی» درباره عملکرد خود در اشتغالزایی ارائه می‌کنند، بررسی آمارهای رسمی نشان می دهد خالص اشتغالزایی این دولت فقط سالانه ۵۰ هزار شغل بوده است و سایر شاخص‌های اشتغال هم به شدت بحرانی شده است.

بر اساس گزارش‌های مرکز آمار، تعداد شاغلان کشور در ابتدای دولت یازدهم در تابستان سال ۱۳۹۲ حدود ۲۲ میلیون و ۱۹۱ هزار نفر بوده است.

مطابق آخرین آمار که این هفته منتشر شد، تعداد شاغلان کشور در زمستان امسال به ۲۲ میلیون و ۳۴۲ هزار نفر رسید.

این آمار نشان می‌دهد که در ۳٫۵ سال عمر دولت یازدهم خالص اشتغالزایی ۱۵۱  هزار نفر بوده است که اگر میانگین سالانه آن را ملاک قرار دهیم، سالانه کمتر از ۵۰ هزار شغل (۴۳ هزار نفر در سال) می‌شود.

گزارش‌های مرکز آمار درباره تعداد بیکاران حکایت از آن دارد که در ۳٫۵ سال عمر دولت روحانی، ۶۳۵ هزار نفر بر شمار بیکاران کشور افزوده شده است.

در ابتدای دولت یازدهم در تابستان سال ۳۹۲ بالغ بر ۲ میلیون و ۵۶۳ هزار بیکار در کشور وجود داشت که این رقم در زمستان امسال به ۳ میلیون و ۱۹۸ هزار نفر افزایش پیدا کرده است.

واقعیت دیگری که عملکرد تاسف‌بار دولت یازدهم در عرصه اشتغال را نشان می‌دهد افزایش ۲٫۱ درصدی نرخ بیکاری در این دولت است.

مطابق گزارش‌های مرکز آمار، نرخ بیکاری در ابتدای دولت روحانی ۱۰٫۴ درصد بود که در زمستان امسال به ۱۲٫۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

شکست مطلق دولت یازدهم در شاخص اشتغال +نمودار

در مقایسه با دولت‌های نهم و دهم، عملکرد اشتغالزایی دولت یازدهم، فاجعه‌بار است.

در سال ۱۳۸۴ تعداد شاغلان کشور ۲۰ میلیون و ۶۱۸ هزار نفر بود که در پایان دولت دهم در بهار ۱۳۹۲ به ۲۲ میلیون و ۱۷۱ هزار نفر رسید که خالص اشتغالزایی دولت احمدی‌نژاد را به یک میلیون و ۵۵۳ هزار نفر می‌رساند.

شکست مطلق دولت یازدهم در شاخص اشتغال +نمودار

بدین ترتیب خالص اشتغال دولت‌های نهم و دهم به طور میانگین سالانه ۱۹۴ هزار نفر بوده است. بنابراین خالص اشتغال دولت‌های نهم و دهم ۴٫۵ برابر خالص اشتغال دولت یازدهم بوده است.

به عبارت دیگر، دولت یازدهم حدود یک پنجم دولت‌های نهم و دهم (۲۲ درصد) شغل ایجاد کرده است.

می فایل