اخبار مهم
Home / اقتصادی / شب سرد حراج تهران با اجرایی ضعیف/ نقاشی سهراب سپهری ۳ میلیارد فروش رفت
406353_210.jpg

شب سرد حراج تهران با اجرایی ضعیف/ نقاشی سهراب سپهری ۳ میلیارد فروش رفت

فیاض: هفتمین حراج بزرگ تهران به قیمت ۲۶ میلیارد و ۱۱۳ میلیون تومان، به همراه اجرای ضعیف حسین پاکدل آنگونه که پیش بینی می‌شد، انتظارات را برآورده نکرد.

به گزارش فارس،‌هفتمین دوره برگزاری حراج تهران شب گذشته با حضور علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اجرای حسین پاکدل در هتل پارسیان آزادی برگزار شد. این حراج با فروش ۷۲ اثر در مجموع به قیمت ۲۶ میلیارد و ۱۱۳ میلیون تومان رسید. در این حراج ۶ اثر بالای یک میلیارد تومان چکش خورد درحالیکه انتظار می رفت مبلغ این حراج بیش از این باشد اما انتظارات برآورده نشد.

حسین پاکدل که از سال گذشته اجرای حراج تهران را به جای رضا کیانیان بر عهده گرفته اجرای ضعیف و بی روحی را شب گذشته به نمایش گذاشت.

اولین چکش حراج تهران برای تابلو عکس عباس کیارستمی از مجموعه سفید برفی که قیمت  150 تا ۲۰۰میلیون تومان پیش بینی شده بود، پایین آمد. این اثر ۲۲۰ میلیون تومان فروخته شد. پاکدل درباره کیارستمی گفت‌: یک سال بدون کیارستمی گذشت زیباترین جمله را درباره وی سیف الله صمدیان رفیقش گفت که شاید وقتی وی به فرانسه رفت کسی را شکل خود گریم کرد و به ایران فرستاد و عنقریب فیلمی می سازد و ما را شگفت زده می کند! کیارستمی تا همیشه در هنر ایران جاریست به یاد و نام او هفتمین حراج را با اثری از وی شروع میکنیم.

در این حراج بیشترین قیمت ها به ترتیب مربوط به اثر سهراب سپهری به مبلغ ۳ میلیارد تومان، مجسمه شاعر و قفس پرویز تناولی به مبلغ ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، اثر دیگر سهراب سپهری با عنوان تنه درختان به مبلغ ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان،‌ محمد غفاری (کمال الملک) به مبلغ ۱ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان،‌ بهمن محصص به مبلغ ۱ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان،  منوچهر یکتایی به مبلغ ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بودند.

از بین ۷۲ اثر معرفی شده در هفتمین حراج تهران فقط اثر جواد رستم شیرازی که قیمت آن با ۵۰ میلیون تومان شروع شد، به فروش نرفت. مبلغ  60 تا ۸۰ میلیون تومان  برای فروش این اثر پیش بینی شده بود.

کمینه اثر به فروش رفته در این حراج اثر حسین شیخ بدون عنوان به مبلغ ۳۶ میلیون تومان چکش خورد.

سایر آثار از جمله اثری از پرویز کلانتری به مبلغ ۳۰۰ میلیون،‌ منوچهر نیازی ۱۵۰  میلیون تومان، ابوالقاسم سعیدی ۲۲۰ میلیون تومان، حسین محبوبی با عنوان دنیای محبوبی به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان، منوچهر معتبر ۱۱۰ میلیون تومان،‌عبدالرضا دریابیگی ۹۰ میلیون تومان، داوود امدادیان ۹۰  میلیون تومان چکش خورد.

آثاری که در حدود قیمت ۴۰۰ تا ۷۰۰  میلیون تومان به فروش رفت شامل اثر منوچهر یکتایی به مبلغ ۷۵۰ میلیون تومان، مجسمه بهمن موسس به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان، کوروش شیشه گران به مبلغ ۴۲۰ میلیون تومان، معما ا آیدین آغداشلو به مبلغ ۴۴۰ میلیون تومان، حسین زنده روی به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومن ،‌منیر فرمانفرماییان ۸۵۰ میلیون تومان به فروش رفت.

اثری از مجموعه صدا و سکوت زنده یاد ژازه تباتبایی نیز به مبلغ ۲۸۰ میلیون تومان فروخته شد. مبلغ ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان برای آن پیش بینی شده بود. این اثر در کتاب «گزیده آثار ژازه تباتبایی، جلد چهارم شعر آهن، جلد پنجم: سفری در کهکشان مذاب» (ص ۲۸۴) به کوشش یلدا زینعلی، انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (۱۳۸۳) به چاپ رسیده است.

تابلو رنگ روغن روی بوم رضا مافی نیز به مبلغ ۱۶۰ میلیون تومان به فروش رسید. برای این اثر نیز مبلغ ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان پیش بینی شده بود. اثر رنگ روغن روی بوم حسین زنده‌رودی که مبلغ ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان برای فروش آن پیش بینی شده بود به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان فروش رفت.

بیست و چهارمین اثری که چکش حراج تهران برای ان خورده شد مربوط به تابلوی رنگ روغن و رنگ متالیک روی بوم مسعود عربشاهی بود که مبلغ ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان برای فروش آن پیش بینی شد. این اثر به مبلغ ۲۲۰ میلیون تومان فروخته شد. تابلو «آسمان آبی» منیر فرمانفرماییان نیز که مبلغ ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان برای فروش آن پیش بینی شده بود به مبلغ ۸۵۰ میلیون تومان فروخته شد.

هفتاد و دومین و آخرین اثر از هفتمین حراج تهران تابلو عقاب نابینا بهمن محصص بود که به قیمت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان فروخته شد. این اثر در آوریل ۲۰۰۹ در حراج کریستیز دبی ارایه شده بود و پیش بینی می شد بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ میلیون تومان به فروش برسد.

می فایل