اخبار مهم
Home / اقتصادی / روحانی در سال ۹۲: به آنهایی که بیکاری را به ملت تحمیل کردند رأی نمی‌دهیم/ افزایش ۲۱۵ هزار نفری جمعیت جوانان بیکار در دولت یازدهم
388763_473.jpg

روحانی در سال ۹۲: به آنهایی که بیکاری را به ملت تحمیل کردند رأی نمی‌دهیم/ افزایش ۲۱۵ هزار نفری جمعیت جوانان بیکار در دولت یازدهم

گروه اقتصادی فیاض – حسن روحانی که در خرداد سال ۹۲ در سخنرانی تبلیغاتی خود اعلام کرده بود به آنهایی که گرانی و بیکاری را به ملت ایران تحمیل کرده‌اند رأی نمی‌دهیم، اکنون پس از ۳ سال و اندی کشورداری، ۲۱۵ هزار بیکار جدید فقط در محدوده سنی جوانان از ۱۵ تا ۲۹ سال به کشور تحمیل کرده است.

به گزارش فیاض، روحانی قبل از آغاز دولتش گفته بود: “اعلام می‌کنیم که رأی ما ضد بیکاری و گرانی است و به آنهایی که گرانی و بیکاری را به ملت ایران تحمیل کرده‌اند رأی نمی‌دهیم.”

با این حال، اکنون داده های مرکز آمار نشان می دهد، تعداد بیکاران در فاصله سنی ۱۵ تا ۲۹ سال در سال ۹۵ یک میلیون و ۸۲۷ هزارو ۵۲۵ نفر است. این رقم در سال ۹۲ هنگامی که روحانی دولت را تحویل گرفت، یک میلیون و ۶۱۳ هزار و ۸۷۴ نفر بود؛ یعنی در مدت کشورداری روحانی، ۲۱۵ هزار نفر هم به جمعیت بیکاران جوان اضافه شده است!

روحانی و مدیران اقتصادی دولتش از ایجاد ۶۵۰ تا ۷۰۰ هزار شغل در هر سال صحبت می کنند و حتی در توجیه افزایش بیکاری به افزایش آمار جویندگان کار و بالاتر بودن آن نسبت به ایجاد شغل استناد می کنند؛ موضوعی که با واقعیت های موجود در تناقض است.

فارغ از آمار و ارقام، حسن روحانی در سال ۹۲، معیار را جیب مردم دانسته بود نه آمارهای دولتی؛ اما چهار سال بعد، صرفا به آمار استناد می کند و حتی با افتخار می گوید کسی که مسئول ارائه این آمار است در دولت قبل هم خود او این مسئولیت را داشت؛ موضوعاتی که به وضوح نوعی فرافکنی، آدرس غلط دادن و فرار از پاسخگویی به شمار می روند.

می فایل