اخبار مهم
Home / اقتصادی / دولت قبول کرده قرارداد‌های IPC اشکال دارد/ معلوم بود مهدی هاشمی رشوه گرفته
296884_614.jpg

دولت قبول کرده قرارداد‌های IPC اشکال دارد/ معلوم بود مهدی هاشمی رشوه گرفته

فیاض: اکران خصوصی مستند «من تکنوکرات هستم» در سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت با حضور اعضای هیئت‌مدیره این سازمان و عوامل ساخت فیلم برگزار شد.

به گزارش فارس، بعد از اتمام اکران فیلم، جلسه نقد و بررسی با حضور دکتر توکلی، دکتر الیاس نادران، حجت‌الاسلام حسین زاده بحرینی، دکتر طریقت منفرد، دکتر خاندوزی و مهندس توتونچی برگزار شد.

مستند «من تکنوکرات هستم» که توسط مرکز مستند سفیرفیلم تولیدشده، سعی کرده در ۴۰ دقیقه قراردادهای جدید نفتی موسوم بهIPC  را موردنقد و واکاوی قرار دهد.

وزارت نفت تلاش دارد با استفاده از این مدل جدید قراردادی، جذابیت حضور در پروژه‌های صنایع نفت و گاز ایران را برای شرکت‌های خارجی افزایش دهد تا این شرکت‌ها انگیزه بیشتری برای حضور در ایران داشته باشند.

با این ‌وجود، نقاط ضعف و ابهامات IPC از دید کارشناسان حوزه انرژی آن‌قدر فراوان و مهم بود که بعد از رونمایی نسخه‌ای از این مدل جدید قراردادی در آذرماه ۹۴، فضای انتقادی شدیدی علیه آن ایجاد شد.

احمد توکلی مستند «من تکنوکرات هستم» را جالب و جذاب خواند و با اشاره به قرارداد استات اویل گفت: در حوزه نظارت قراردادهای نفتی کارهای سنگینی در مجلس انجام شد. خود من نطق سنگینی درباره مهدی هاشمی کردم که در پرونده مهدی هاشمی مؤثر بود و هفت سال از محکومیتش به خاطر پرونده استات اویل است. البته قرارداد استات اویل لغو شد که در فیلم گفته نشد. در پرونده استات اویل یکی از مقامات رشوه گرفت، و نه همه؛ در اسناد نروژی‌ها هم معلوم بود که مهدی هاشمی رشوه گرفته است.

این نماینده سابق تهران در ادامه گفت: البته این را هم باید بگوییم که رویکرد دولت تا الآن مثبت بوده و باید بگوییم دولت قبول کرده است که قرارداد‌های جدید اشکال دارد.

مهندس توتونچی با اشاره به این موضوع که «چرا باید میادین غیرمشترک شامل قرارداد جدید بشود؟» گفت: آقایان چرا میادین داخلی را که در حال حاضر از آن استخراج داریم را شامل قرارداد کرده‌اند، درصورتی‌ که می‌توانیم حداقل میادین مشترک را باIPC  فعال و اجرایی کنیم.

وی با شاره به اینکه این قرارداد منتقدان دیگری نیز دارد که در فیلم به اشاره‌ای نشده، گفت: آقایان دکتر توکلی و دکتر نادران نطق‌های  مهمی در رابطه با IPC در مجلس داشته‌اند.

مهندس توتونچی در مورد نحوه تنظیم قرارداد IPC گفت: نکته دیگر اینکه مسئولین به ما می‌گویند ما از خارجی‌ها در تنظیم این قرارداد مشورت گرفته‌ایم و این نکته بسیار خطرناکی ‌است که ذینفعان در قرارداد در تنظیم قرارداد شریک باشند.

دکتر الیاس نادران با اشاره به قرارداد نفتی رضاخان با انگلیسی‌ها گفت:  رضاخان قرارداد قبلی را که یک قرارداد امتیازی بود پاره کرد و قرارداد جدیدی با انگلیسی‌ها نوشت، بعد از این قرارداد بود که از رضاخان یک قهرمان ملی ساختند، درصورتی‌که واقعیت قرارداد چیز دیگری بود.

نماینده سابق تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: در آن قرارداد انگلیسی‌ها اول اینکه محدوده جغرافیا را کم کردند و به‌عنوان امتیاز تلقی کردند؛ درصورتی‌که مناطق کم شده اصلاً نفت نداشتند. دوم اینکه سهم ایران اضافه شد، ولی هر چه شرکت نفت انگلیس می‌نوشت همان محل استناد قرار می‌گرفت. متأسفانه سی سال هم بر مدت قرارداد اضافه شد.

دکتر نادران در مقایسه دو مدل مدیریتی در اقتصاد ملی گفت: یک مدل آقای زنگنه در حوزه نفت است که می‌گوید «چون سرمایه و فنّاوری نداریم، باید کار را به خارجی‌ها بسپاریم و گفتند که انتقال تکنولوژی و تربیت نیرو می‌کنیم ولی هیچ‌وقت گزارشی دراین‌باره داده نشد» مدل دوم سیستم متکی به توان داخلی و خودباوری است که در حوزه‌های دفاعی و موشکی و هسته‌ای به کار گرفته‌ایم و خروجی این تفکر را دیده‌ایم.

وی در ادامه با بیان اینکه «چرا نتوانستیم در صنعت نفت به نسبت دیگر حوزه‌ها پیشرفت کنیم» گفت: ما در حوزه‌های دفاعی، نانو، هسته‌ای و هوافضا پیشرفت‌های خوبی کردیم، ولی هنوز در صنایع نفتی بسیار وابسته هستیم، با اینکه ظرافت‌ها و پیچیدگی‌های صنعت نفت نسبت به حوزه‌های هسته‌ای  و موشکی کمتر است. چرا نتوانستیم در نفت خیلی جلو برویم چون‌ که مدل مدیریتی آن مشکل داشت، چون خودباوری و خوداتکایی ما در آن مدل اول مشکل داشت.

دکتر نادران درباره قرارداد استات اویل گفت: آنچه این فیلم درباره استات اویل گفت بیشتر به مهدی هاشمی مربوط می‌شود و به آقای زنگنه ربطی ندارد. آنچه که به آقای زنگنه مربوط می‌شود قرارداد کرسنت است.

این نماینده سابق مردم تهران در ادامه تصریح کرد: البته این را هم باید بگوییم که شرایط دنیا برای قراردادهای نفتی تغییراتی کرده است و دیگر مثل سی سال پیش نیست.

با اشاره به این موضوع که در قراردادهای نفتی  «آنچه مدنظر ماست چیست؟» اظهار داشت: اولاً با توجه به تجربه‌هایی که با شرکت‌های خارجی داشتیم که بعضاً علیه منافع ملی ما بوده است، باید تمهیداتی بیندیشیم که دوباره آن‌ اتفاقات تکرار نشود. ثانیاً باید طرف خارجی تضمین‌های مالی محکمی بدهد که در صورت عمل نکردن به تعهداتش بتوانیم خسارت بگیریم.

می فایل