اخبار مهم
Home / فرهنگی / خاص و منحصر بفردترین الماس جهان در ایران +عکس
387398_762.jpg

خاص و منحصر بفردترین الماس جهان در ایران +عکس

فیاض: خاص و منحصر بفردترین الماس جهان توسط یکی از شرکت های ایرانی به ایران وارد شد.

به گزارش میزان، وجود یک الماس منحصر بفرد در کشور که گفته می شود در دنیا بی نظیر است و مضاف بر آن مالکیت این سنگ از آن شرکت بازرگانی ایرانی با گستره فعالیت بین المللی است مشخص شده است.

 
نظر به منحصربفرد بودن سنگ فوق در سطح جهان که قابلیت ثبت در کتاب گینس (رکوردهای جهان) را نیز دارد ،جالبتر اینکه مالکیت این شرکت و سنگهای کمیاب و حتی نایاب اش در اختیار یک هموطن است.

پس از دریافت خبر و جستجو و استعلام از صاحب نظران و افراد فعال در حوزه جواهر مشخص شد که خبر فوق صحت داشته و این الماس منحصربفرد و یگانه در جهان، با وزنی بیش از ۹ و غریب ۱۰ قیراط که وجه تمایز این الماس با دیگر الماس ها که باعث شده قیمت چند ده میلیون دلاری داشته باشد بخاطر رنگ های متفاوت و خاص آن است و جالبتر اینکه این سنگ در حال حاضر در کشور ایران نگهداری می شود.

 
نماینده تام الاختیار این شرکت مسعود شیرزاد عنوان کرد: RGS بنا دارد حدود ۹ قطعه دیگر از سنگهای یونیک و نادر خود را از طریق همین رسانه به معرض نمایش و معرفی بگذارد. وی در ادامه اظهار داشت مجموعاً تا سقف یک میلیارد دلار سنگ یونیک و بسیار نادر را معرفی و امتیاز معرفی سنگهای خاص خود را از روی علاقه به این پایگاه خبری واگذار می نماید.

نظر به اینکه مالکیت چنین سنگ خاصی در اختیار یک هموطن ایرانی است و در حال حاضر این سنگ در کشورمان موجود است و احتمال اینکه مبادی ذیصلاح در این حوزه احتمالاً اطلاعاتی از این سنگ داشته باشند، در رابطه با صحت و سقم این خبر پروفسور داریوش ادیب، رئیس کمیته جواهرشناسی سازمان استاندارد کشور عین مشغله و حجم کاری فراوان با نهایت صبوری و محبت پاسخگوی سئوالات در مورد این سنگ بودند.شرح گفتگو با پروفسور داریوش ادیب به شرح ذیل است:

آیا خبر وجود یک الماس رنگی منحصربفرد در سطح جهان در کشور ایران درست است؟

پروفسور ادیب: بله خبر درست است و حتی این الماس را جهت ارزشیابی نزد بنده هم آورده و بنده نیز در قالب یک گواهینامه نظر خویش را در مورد آن داده ام.

دلیل خاص و متفاوت بودن این الماس از دیگر الماس ها چیست؟

پروفسور ادیب: بنده در طول غریب نیم قرن فعالیت در محیط های آکادمیک، پژوهشی و تجربی در حوزه جواهرات تاکنون الماس مولتی کالر را نه دیده و نه در مورد آن شنیده بودم و این سنگ یک پدیده در حوزه جواهرات است که بسیاری از معادلات و دسته بندی ها را در این حوزه دچار تغییر می نماید. خواستگاه الماس ها معمولا در عمق ۸۰ تا ۱۲۰ کیلومتری از سطح زمین است که در آن عمق حرارت و فشار سنگ های که بر روی آن سطح زیرین قرار گرفته اند باعث هموژه نیزه یا یکنواخت شدن و یا رنگ حد میانی الماس ها می شود که معمولا رنگ های در طیف سفید و یا قهوه ای را دارا هستند که الماس مد نظر شما دارای یک هسته بی رنگ و در اطراف آن هاله ای با رنگ های متفاوت و زون رنگی به وضوح قابل روئیت هستند که این پدیده در این سنگ بسیار نادر یا تحقیقاً عرض کنم ناشناخته و خاص و تاکنون منحصربفرد است.

آیا این الماس در خارج از کشور هم شناخته شده و مورد تأیید سازمان های ذی صلاح است؟

پروفسور ادیب: بله تا جایی که بنده مطلع هستم و مدارک و گواهینامه های این سنگ را ملاحظه نمودم این سنگ دارای حداقل ۴ گواهینامه بین المللی از سازمان های معتبر و قایل استناد ارزشیابی جواهرات از کشورهای امریکا، تایلند، هنگ کنک و … است.

در مورد قیمت سنگ برآوردی شده است؟

پروفسور ادیب: نظر به توضیحات باید عرض کنم قیمت گذاری در مورد این سنگ نظر به نبود سنگ مشابه و یا حتی سنگی نزدیک به آن در سطح دنیا کار بسیار سختی است و براحتی نمی توان درمورد قیمت آن سخن گفت ولی چنانچه بنده در نهایت محافظه کاری که در حرفه کاری ما معمول است بخواهم در مورد قیمت این سنگ غیر معمول چه از بعد الوان متفاوت و منحصربفرد و چه از بعد وزن نظر دهم باز هم تکرار میکنم با نهایت محافظه کاری بنده حداقل ۳۵ میلیون دلار را برای این سنگ اعلام میکنم .

ضمن سپاس آیا نکته دیگری نیز در مورد این سنگ باقیمانده؟

پروفسور ادیب: سخن در مورد این سنگ که بسیار است و قطعاً از حوصله مخاطبان شما خارج، لکن بعنوان نکته آخر عرض کنم که این سنگ می تواند نظر به خصوصیات منحصربفردش در کتاب گینس (رکوردهای جهان) ثبت گردد.

می فایل