اخبار مهم
Home / فرهنگی / حمله به خواننده محبوب آذری‌ها به خاطر افشای ماهیت چند پان‌ترکیست+فیلم
285285_998.jpg

حمله به خواننده محبوب آذری‌ها به خاطر افشای ماهیت چند پان‌ترکیست+فیلم

فیاض: پس از آنکه رحیم شهریاری، خواننده موسیقی ترکی در کنسرتش نسبت به اعلام وجود چند پان ترک پاسخ منفی داد و خواستار خارج کردن آنها برای برگزاری ادامه اجرای زنده موسیقی شد، این واکنش در فضای مجازی به شدت انعکاس داشت؛ انعکاسی که این خواننده معتقد است برآمده از رفتار همان چند پان‌ترک است.

به گزارش تابناک، رحیم شهریاری، خواننده معروف تبریزی که به دلیل داشتن سبک کاری شاد و متفاوت مورد توجه مردم خصوصا مردم استان های شمال غربی کشور است، در تهران نیز کنسرت‌هایی داشته و ترک‌زبان‌ها شناخت نسبتاً خوبی از او دارند. او در آخرین کنسرتش در مشگین شهر، به نشان دادن نمادهای قومگرایی پان ترکی توسط چند نفر در بین حضار اعتراض کرد.

شهریاری در این کنسرت با اشاره به اینکه تا آن چند نفر از سالن خارج نشوند، اجرایش را ادامه نخواهد داد، خواستار خروج آنها شد که مسئولان کنسرت این اشخاص را به بیرون سالن اجرا راهنمایی کردند و این خواننده موسیقی ترکی نیز اجرایش را ادامه داد اما این پایان ماجرا نبود؛ این شخص که دست روی ماهیت این چند نفر گذاشته بود و تأکید داشت اینها از جایی خط می‌گیرند، با هجمه سنگینی در صفحه شخصی‌اش در فیس بوک مواجه شد.

این هجمه از زمانی آغاز شد که ویدیوی کوتاهی از لحظه انتقاد او از نشان دادن نماد گرگ و برخی رفتارهای پان ترکیسم در کنسرتش منتشر شد و با تکیه بر همین ویدیو، جو بدی علیه این خواننده شکل داده شد تا او جرأت تکرار نقدهای دوباره را نداشته باشد و دست کم برای جلوگیری از ریزش مخاطبانش سکوت کند.

دانلود

چند هزار کامنت که عمدتاً علیه این خواننده ترک بودند، محصول مخالفت او با اقدامات تحریک آمیز و فرصت طلبانه چند نفر بود که به گفته شهریاری، در همه اجراهای او چنین رفتاری را انجام می دهند و عملاً رفتاری برنامه ریزی شده را برای تبلیغ پان‌ترکیسم و تجزبه طلبی پی می‌گیرند؛ اما این خواننده به جای همراه شدن با این موج، به نقد این رفتار پرداخته و هزینه‌اش را نیز داد.

 

شهریاری در ارتباط با حملاتی که با هدایت این چند نفر به او شده، در صفحه شخصی‌اش در فیس بوک نوشت: «…سه چهار نفری هستند که شهر به شهر با ما می چرخند و نمی دانم چقدر از بعضی کشورها  پول می گیرند که در کنسرت های ما نماد سیاسی نشان دهند، یک وجب از خاک را به کسی نمی دهیم. اون کشورها عزیزند ولی ما کشورمان ایران است، با یک دکمه همه ی اون کامنتها پاک می شود. پس مطمئن باشید به خاطر حضور جوان ها و نوجوان ها، دخترها و خانم ها، این ملاحظات در نظر گرفته می شود. زنده باد ایران، یاشاسین آذربایجان…».

انتظار می‌رود نهادهای مسئول با حساسیت بیشتر نسبت به این گروه‌های انگشت شمار که بر روی موج احساسات مردم سوار می‌شوند، واکنش نشان دهند تا لااقل خواننده‌ای که نسبت به رفتارهای تفرقه انگیز آنها واکنش نشان می‌دهند، با چنان هجمه‌ای مواجه نشود که ترجیح دهند چنین اعتراض‌هایی را به این شکل جدی پی بگیرند.

حقیقت آن است که سوءاستفاده از جو عمومی برای چنین اقداماتی سابقه داشته و مشخصاً همین عمده انگشت‌شمار در برخی از بازی های یکی از تیم‌های تبریزی نیز اقدامات مشابهی انجام بودند که اکثریت تماشاگران از این اقدامات ناراضی بودند و همراهی نمی‌کردند اما این عده سوءاستفاده تبلیغاتی خود را از این رفتارها می کنند. به نظر می‌رسد باید قدر شجاعت امثال این خواننده ترک را دانست.

 

می فایل