اخبار مهم
Home / ورزشی / ترکیدگی پرتقال، بهانه‌ای برای واردات
424769_633.jpg

ترکیدگی پرتقال، بهانه‌ای برای واردات

فیاض: رییس جهاد کشاورزی مازندران گفت: ترکیدگی پرتقال در این فصل امری عادی است و تنها برخی افراد سودجو با جوسازی تشدید ترکیدگی مرکبات به دنبال واردات هستند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، حیدر پور رییس جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه جای هیچ‌گونه نگرانی برای ترکیدگی مرکبات به ویژه پرتقال نیست، اظهار کرد: ترکیدگی پرتقال در این فصل امری عادی است و تنها برخی افراد سودجو با جوسازی تشدید ترکیدگی مرکبات به دنبال واردات هستند.
وی افزود: با توجه به افزایش تولید مرکبات به ویژه پرتقال نگران بازار هستیم که در صورت حمایت دولت و تخصیص مشوق صادراتی بخشی از آن به بازارهای خارجی صادر خواهد شد.
 به گفته حیدر پور با توجه به آنکه خسارت ترکیدگی پرتقال های استان قابل توجه نیست از این روجای هیچ‌گونه نگرانی برای باغداران وجود ندارد.
این مقام مسوول تولید مرکبات در استان مازندران را ۲ میلیون و ۵۰۰ تا ۲ میلیون و ۶۰۰ هزارتن پیش بینی کرد و گفت: یک میلیون و ۶۰۰ تا یک میلیون و ۷۰۰ هزارتن پرتقال، ۶۰۰ هزارتن نارنگی و مابقی به نارنج و سایر مرکبات اختصاص دارد.
رییس جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به راهکارهای اساسی جهت مقابله با سرمازدگی مرکبات بیان کرد:  سرمای اوایل آذر سال‌های ۸۶، ۹۲ و ۹۵ ناشی از تغییر اقلیم بی سابقه بوده است که از این رو مرکز تحقیقات با جایگزینی ارقام زودرس و برداشت زودهنگام از سوی باغداران در نظر دارد، خسارت  سرمازدگی را به حداقل برساند.
وی با بیان اینکه خسارت سرمازدگی سال گذشته به طور کامل به باغداران پرداخت شد، تاکید کرد: سال گذشته ۵۰ هزارتن محصول از سوی سازمان تعاون روستایی خریداری شد که وجه آن به طور کامل پرداخت شد، ضمن آنکه ۳۰  میلیارد تومان به صورت بلاعوض در اختیار باغداران قرار گرفت.
حیدر پور با اشاره به آخرین وضع اخذ تسهیلات ۲۰۰ میلیارد تومانی از سوی دولت به باغداران، گفت: تا کنون ۱۰۵ میلیارد تومان از این مبلغ با کارمزد ۱۰ درصد پرداخت  و مابقی تسهیلات به باغداران خسارت دیده در حال پرداخت است.

می فایل