اخبار مهم
Home / سیاسی / اولین شهردار مسلمان یک کلان‌شهر غربی +عکس
277079_845.jpg

اولین شهردار مسلمان یک کلان‌شهر غربی +عکس

فیاض: «صادق خان»، نامزد حزب کارگر انگلیس به عنوان شهردار لندن انتخاب شد تا اولین شهردار مسلمان یک کلان‌شهر غربی لقب بگیرد.

به گزارش فارس، «صادق خان» در انتخابات شهرداری لندن و شورای شهر توانست «زک گلداسمیت»، رقیبش در حزب «محافظه‌کار» را شکست دهد. 

به نوشته روزنامه گاردین، با شمارش ۱۰۰% آرا، مشخص شد که خان توانسته ۴۴% مجموع آرا را به دست آورد. در مقابل گلداسمیت نامزد حزب محافظه‌کار تنها ۳۵% آرا را به دست آورده است.

پیروزی وی در حالی اتفاق افتاد که در روزهای گذشته عضویت حدود ۵۰ چندین نفر از اعضای حزب کارگر به دلیل اظهارات ضد صهیونیستی به حالت تعلیق در آمده بود. «صادق خان» روز یکشنبه گفته بود این اتفاق می‌تواند به از دست رفتن رأی یهودیان ساکن لندن برای او منجر شود.

روزنامه ایندیپندنت پیش از این نوشته بود؛ «صادق خان» کاندیدای شهرداری لندن، آنقدر در عرصه سیاسی مستعد است که موثرترین چهره حزب کارگر در میان نسل کنونی است.

رای گیری در لندن برای انتخاب شهردار جدید از ساعت ۸ صبح آغاز شده است.

این سیاستمدار مسلمان و ۴۵ ساله، اصالت پاکستانی دارد و از مدافعان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا است. «گلداسمیت» ۴۱ ساله که فرزند یک میلیادر فرانسوی بریتانیایی است «صادق خان» را به حمایت از گروه‌های افراطی متهم کرده بود.

«صادق خان»، جانشین «بوریس جانسون»، شهردار جنجالی فعلی لندن خواهد شد که پس از ۸ سال از این سمت خداحافظی خواهد کرد.

همزمان با رأی‌گیری برای انتخاب شهردار لندن، انتخابات پارلمانی اسکاتلند نیز ددر حال برگزاری است. علاوه بر این، مردم ایرلند شمالی و ولز هم برای انتخاب نمایندگان پارلمان پای صندوق‌های رأی رفته‌اند.

قرار است کمیته مرکزی انتخابات تا ساعاتی دیگر نتایج نهایی انتخابات شهرداری را به صورت رسمی اعلام کند.

می فایل