اخبار مهم
Home / سیاسی / اعتراض به حذف کلمه "دانشگاه" +عکس
resized_273664_953.jpg

اعتراض به حذف کلمه "دانشگاه" +عکس

فیاض: صبح امروز صدها تن از دانشجویان دانشگاه هرات در حمایت از زبان فارسی تظاهرات کردند.

به گزارش تسنیم، اعتراض این دانشجویان به دلیل پاره شدن نام فراسی «دانشگاه» از تابلوی دانشگاه هرات انجام شده است.

این دانشجویان که در مقابل درب ورودی دانشگاه هرات گرد هم آمده‌اند با خود شعار نوشته‌هایی در حمایت از نام فارسی و علیه تبعیض فرهنگی را حمل می‌کردند.

در این تظاهرات که تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد دانشجویان تابلویی را که در آن «پوهنتون» (به زبان پشتو به معنی دانشگاه)، دانشگاه و university در کنار هم نوشته شده بود را بر سر درب دانشگاه هرات نصب کردند که موجب خشم نیروهای امنیتی شد و باعث شد تا پلیس ضد شورش نیز در صحنه حضور یابد.

برگزارکنندگان این تظاهرات می‌گویند که نوشته شدن نام دانشگاه در کنار معنی پشتو و انگلیسی آن خواست مردم هرات است و به همین لحاظ شورای ولایتی هرات و شورای علمی دانشگاه هرات هم با درج این نام کاملاً موافقت خود را اعلام کرده‌اند.

«جواد بیات» یکی از برگزارکنندگان این تظاهرات به تسنیم گفت: این تظاهرات مسالمت‌آمیز در اعتراض به‌ پاره شدن نام دانشگاه از تابلو این مکان صورت گرفته است و خواست مشروع ما این است که نام فارسی این مکان در کنار نام پشتو و انگلیسی آن درج شود.

وی همچنین افزود که زبان مرز نمی‌شناسد و باید تمام ملت باید به زبان و فرهنگ یکدیگر احترام بگذارند، اما عده‌ای سودجو با پاره کردن و به آتش کشیدن نام دانشگاه قصد دارند تا بین مردم تفرقه ایجاد کنند.

این تظاهرات در حالی برگزاری می‌شود که چند روز پیش نیز عده‌ای در یک تجمعی خواستار درج تنها نام پوهنتون در تابلوی دانشگاه هرات شدند، چراکه به عقیده آن‌ها نام دانشگاه یک واژه بیگانه و پیروی از فرهنگ بیگانه است.

در ادامه تظاهرات دانشجویان هراتی در حمایت از درج کلمه دانشگاه در سردرب دانشگاه هرات را مشاهده کنید:

می فایل