اخبار مهم
Home / ورزشی / ابرخودرو جدید پورشه +عکس
274973_179.jpg

ابرخودرو جدید پورشه +عکس

فیاض: فرصت امروز نوشت:نشریه Car همچنین ادعا می‌کند ۹۶۰ روی پلتفرم جدیدی ساخته خواهد شد که از آن در خودروهای آینده گروه فولکس واگن نیز استفاده خواهد شد.

چند سالی است که شایعاتی مبنی بر تولید یک ابرخودرو با قدرت متوسط برای قرار گرفتن در درجه طبقاتی بین ۹۱۱ توربو و ۹۱۸ اسپایدر در سراسر دنیای مجازی پخش شده است اما حالا این شایعات قوت یافته‌اند.بنابر گزارشات، پورشه سال قبل نام ‌«‌۹۶۰‌»‌ ‌را رسما تجاری کرد و گفته می‌شود به سختی مشغول کار روی این خودرو جدید برای آماده کردن آن تا سال ۲۰۱۹ است.

مجله اصالتا بریتانیایی Car نخستین بار در ابتدای این هفته گزارشی مبنی بر ثبت این نام ارائه کرد و واکنش بحث‌برانگیزی نیز در قبال آن از یک سخنگوی پورشه دریافت کرد. ثبت تجاری یک نام الزاماً معنای خاصی ندارد،  (مانند تویوتا که نام تجاری Supra را در اختیار دارد اما ارائه مدلی جدید از این خودروساز بعید به نظر می‌آید) اما شواهد زیادی مبنی بر احتمال تولید یک ابرخودرو جدید توسط پورشه در دست است.

به‌طور خاص می‌توان به این واکنش از سوی پورشه در قبال خبر انتشار یافته از سوی نشریه Car اشاره کرد:

– وقتی اخیراً در خصوص ثبت تجاری مذکور از پورشه سوال شد، آنها ابتدا پاسخی دادند که انتظارش را می‌کشیدیم: ‌«‌ما در خصوص محصولات آینده خود نظری نمی‌دهیم. ما صرفاً براساس سنت‌های کاری خود به دنبال حفظ هویت نام‌ها و ترکیبات مدنظر هستیم تا از قرار گرفتن در یک روند کاری جهت اثبات ادعای مالکیت این نام‌ها پیشگیری کنیم». اما این سخنگو در ادامه اضافه کرد: ‌«‌صحبت‌های زیادی در خصوص مدل‌های جدید انجام نگرفته است اما اگر نگاه کرده باشید، در طیف محصولات ما فضاهای خالی وجود دارد.در عین حال شما باید رقابت را نیز در نظر بگیرید و همه این نکات را به‌طور همزمان در ذهن خود داشته باشید.»

مطمئناً یک فاصله قیمتی محسوس میان ۹۱۱ توربو Sه۱۷۵هزار دلاری و ۹۱۸ اسپایدر ۸۴۵ هزار دلاری وجود دارد که در حال حاضر در سیطره امثال مک‌لارن ۶۵۰S، فراری ۴۸۸GTB  و لامبورگینی Huracan  است.ناگفته نماند که پورشه هیچ‌گاه این خلأ را پر نکرده است و به راحتی می‌توان ادعا کرد ۹۱۱ توربو S از منظر فنی فاصله زیادی با خودروهای نامبرده ندارد.

یکی از نمایندگان پورشه در گفت‌وگو با Road & Track از اظهار نظر در خصوص اخذ امتیاز تجاری ۹۶۰ و آنچه این نام با خود به همراه خواهد داشت امتناع کرد.

ابرخودرو جدید پورشه +عکس

نشریه Car همچنین ادعا می‌کند ۹۶۰ روی پلتفرم جدیدی ساخته خواهد شد که از آن در خودروهای آینده گروه فولکس واگن نیز استفاده خواهد شد. احتمالاً ۹۶۰ پلتفرم جدید خود را با آئودی R8 نسل جدید و لامبورگینیHuracan شریک خواهد شد. همچنین گفته می‌شود ۹۶۰ از یک موتور هشت سیلندر افقی چهار توربو و سیستم انتقال قدرت به تمام چرخ‌ها بهره خواهد گرفت.

بله، درست خواندید: یک موتور هشت سیلندر افقی چهار توربویی. دیوانه‌کننده به نظر می‌رسد اما کمی منطقی است. پورشه یک ساختار جدید ساخت موتور پدید آورده که موتور دو لیتری چهار سیلندر افقی استفاده شده در باکستر و کایمن و نیز موتور سه لیتری شش سیلندر افقی در قلب ۹۱۱  Carrera و Carrera S همگی بر پایه آن قرار دارند. بر همین اساس ساختن یک موتور چهار لیتری هشت سیلندر افقی با داشتن زمینه مشابه دور از ذهن نیست. باور چهار توربو به‌طور همزمان اما کمی سخت‌تر به نظر می‌رسد.

یکی دیگر از شایعات اعجاب‌آور در خصوص این خودرو متغیر بودن نسبت تراکم در موتور است. نشریه Car در این باره می‌گوید: پورشه امتیاز سیستمی با نام VarioCom را به‌طور انحصاری خریداری کرده است که از میله‌هایی متصل به یکدیگر بهره گرفته که با تغییر طول خود امکان تغییر نسبت تراکم را فراهم می‌آورند.

در کل تردیدهای بسیاری در این زمینه وجود دارد به‌طوری که با وجود شواهدی مبنی بر امکان تولید خودرویی بسیار جذاب توسط پورشه در آینده نزدیک، هیچ نکته قطعی نیز در این مورد یافت نمی‌شود. ما از این پس این مسئله را به دقت زیر نظر خواهیم داشت.

می فایل