اخبار مهم
Home / اقتصادی / آمار دانش‌آموزان ایران در افق ۱۴۰۰ +نمودار
430441_544.jpg

آمار دانش‌آموزان ایران در افق ۱۴۰۰ +نمودار

فیاض: آمار پیش‌بینی شده از وضعیت دانش‌‌آموزان کشور در افق ۱۴۰۰ منتشر شده است که براین اساس جمعیت دانش‌آموزان رشد خواهد داشت.

به گزارش تسنیم،مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش‌وپرورش، آماری از وضعیت دانش‌آموزی کشور در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ ارائه کرد.

در نمودار ذیل، جمعیت آماده ورود به مدرسه در پایه‌های مختلف برای سال‌های تحصیلی ۹۷-۹۶ و ۱۴۰۰-۱۴۰۱ مقایسه شده‌‌اند.

براین اساس در سال تحصیلی ۹۶-۹۷ تعداد دانش‌آموزان دختر در دوره متوسطه دوم یک میلیون و ۵۸۳ هزار و ۳۴۳ نفر است که این رقم در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ به یک میلیون و ۷۰۵ هزار و ۵۰۷ نفر می‌رسد.

در سال تحصیلی ۹۶-۹۷ تعداد دانش‌آموزان دختر در دوره متوسطه اول، یک میلیون و ۶۵۱ هزار و ۹۱۲ نفر است که این رقم در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ به یک میلیون و ۸۴۱ هزار و ۸۸۰ نفر می‌رسد.

در سال تحصیلی ۹۶-۹۷ تعداد دانش‌آموزان دختر در دوره ابتدایی، سه میلیون و ۷۲۰ هزار و ۷۷۹ نفر است که این رقم در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ به ۴ میلیون و ۵۳ هزار و ۳۱۴ نفر می‌رسد.

همچنین تعداد دانش‌آموزان پسر در دوره متوسطه دوم در سال تحصیلی ۹۶-۹۷، یک میلیون و ۶۳۱ هزار و ۳۳۶ نفر است که این رقم در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ به یک میلیون و ۷۹۰ هزار و ۶۲۹ نفر می‌رسد.

تعداد دانش‌آموزان پسر دوره متوسطه اول در سال تحصیلی ۹۶-۹۷، یک میلیون و ۷۳۱ هزار و ۳۳۳ نفر است که این رقم در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ به یک میلیون و ۹۳۴ هزار و ۶۲۵ نفر می‌رسد.

تعداد دانش‌آموزان پسر دوره ابتدایی در سال تحصیلی ۹۶-۹۷، سه میلیون و ۹۱۰ هزار و ۸۸ نفر است که این رقم در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ به ۴ میلیون و ۲۸۷ هزار و ۵۹۱ نفر می‌رسد.

آمار فوق از روند رو به رشد جمعیت دانش‌آموزان کشور در سال پیش‌رو حکایت دارد به گونه‌ای که در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ تعداد دانش‌آموزان کشور ۱۵ میلیون و ۶۱۳ هزار و ۵۴۶ نفر است و باید برای تامین تجهیزات، فضای فیزیکی و نیروی انسانی مورد نیاز از هم‌اکنون برنامه‌ریزی کرد؛

از سوی دیگر آموزش‌وپرورش در سال‌های آتی نیز موجی از بازنشستگی نیروهای انسانی را تجربه خواهد کرد و باید برای تامین نیروی انسانی مورد نیاز برای مدارس کشور چاره‌اندیشی شود البته طبق اعلام مسئولان آموزش‌وپرورش «تا سال ۱۴۰۰ حدود ۳۲۰ هزارنفر از آموزش‌وپرورش بازنشسته می‌شود اما مفهوم آن ایجاد کمبود در آموزش‌وپرورش نیست چرا که هم‌اکنون عدم تعادل‌هایی در بحث نیروی انسانی وجود دارد که با استفاده از فرصت بازنشستگی می‌توان آن را جبران کرد.

طبق برنامه چهارساله‌ای که آماده شده است به ازای ۳۲۰ هزار فردی که بازنشسته می‌شوند اگر ۱۹۰ هزار نفر جذب شوند به نیاز این وزارتخانه در بحث نیروی انسانی پاسخ داده می‌شود.»

می فایل