اخبار مهم
Home / ورزشی / آمار بانک مرکزی/ گوشت قرمز رکورددار گرانی +جدول
375771_537.jpg

آمار بانک مرکزی/ گوشت قرمز رکورددار گرانی +جدول

فیاض: مرکز آمار در گزارش جدید خود از افزایش ۱۷.۱ درصدی قیمت گوشت قرمز در یک ساله منتهی به بهمن ۹۵ خبر داد و گران شدن هزینه آب، برق و گاز را تایید کرد.

به گزارش مشرق، بر اساس گزارش مرکز آمار، گوشت قرمز در میان مواد غذایی، رکورددار گرانی در یک سال اخیر بوده است.

طبق گزارش مرکز آمار در یک سال اخیر نان و غلات ۱۰٫۷ درصد، ماهی‌ها و صدف‌داران ۷٫۲ د رصد، روغن خوراکی ۹ درصد، قند و شکر و شیرینی‌ها ۸٫۶ درصد گران شده‌اند.

این آمار نشان می‌دهد هزینه‌های بهداشت و درمان در یک سال اخیر ۹٫۲ درصد، آموزش ۱۱ و دخانیات ۱۲ درصد افزایش یافته است.

در میان مجموع کالاهای مصرفی، آب و برق و سوخت در یک ساله منتهی به بهمن ماه امسال ۱۸٫۳ درصد گران شده و رکورددار گرانی را به خود اختصاص داده است.

این آمار مؤید گزارش‌های اخیر درباره افزایش قبوض برق و گاز است. این در حالی است که دستگاه‌های دولتی هرگونه افزایش قیمت قبوض برق و گاز را تکذیب کرده بودند.

حسن روحانی هفته قبل با کنایه از توجه برنامه‌های صدا و سیما نسبت به گرانی گوشت قرمز انتقاد کرده بود. روحانی گرانی گوشت قرمز را به دو روز مربوط دانسته بود.

این در حالی است که آمارهای رسمی دستگاه‌های دولتی از گرانی مستمر گوشت قرمز حکایت دارد.

از سوی دیگر، با این که بانک مرکزی نرخ تورم را تک‌رقمی اعلام کرده اما آخرین گزارش بانک مرکزی از نرخ تورم در بهمن‌ماه، افزایش قیمت خوراکی‌ها را ۱۲٫۹ درصد اعلام کرده است.

مجموع این آمار نشان می‌دهد کالاهای پرمصرف در سبد عامه مردم، با نرخ تورم ۲ رقمی افزایش می‌یابد و در سبد مصرفی مردم خبری از تورم تک‌رقمی نیست.

می فایل